FCH RETRO 2: TILBAGEBLIK MED CLAUS BIRCH OG JOHNNI MOSEVANG CHRISTENSEN

92798456_2647106605574481_8587586133947318272_n-600x400

Her i august måned kan FC Helsingør fejre sin første 15 år. Den 7. august var det nemlig præcis 15 år siden at overbygningsklubben spillede sin første officielle kamp, dengang under navnet Elite 3000.

Cementen markere de 15 år med endnu en FCH Retro Podcast Special, hvor Claus Birch og Johnni Mosevang Christensen medvirker.

Claus Birch, i dag kendt som klubbens hoffotograf og manden bag siden Helsingørs Fodboldhistorie, har en lang fortid bag sig i Helsingør IF. Han sad bl.a. i HIF´s bestyrelse, da klubben indgik i Elite 3000-samarbejdet i 2005.

Johnni Mosevang Christensen var sportschef i FC Helsingør fra sin spæde start og ti år frem. Han har altså om nogen fingeren på pulsen om turen fra landets femtebedste række frem til klubbens første oprykning til 1. Division i 2015.

Note: Optagelsen fandt sted tilbage i april. Der er desværre et gennemgående lydudfald på værten, gudskelov fristes man til at sige, for det er de to gæster der er i fokus og deres historie, vi skal høre.

Vært er Dennis Hynnecke, mens Martin Nesheim står for lyd og teknik.

Helsingør Fanpodcast på Cementen kan nu også høres på Spotify, iTunes og din favorit podcast app.

Din egen favorit podcast app:

RSS Feed link:

https://cementen.libsyn.com/rss

https://soundcloud.com/user-703413474/cementen-podcast-special-fch
Del på facebook
Facebook
Del på google
Google+
Del på twitter
Twitter
Del på email
Email

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Tilmeld dig Cementens nyhedsbrev

Cementen sender de nyeste artikler og seneste udgaver af Helsingør Fanpodcast til din indbakke